Uyurgezerlik sebepleri nelerdir konusu hakkında faydalı bilgiler

Sağlık Rehberi

KATEGORİLER

 

Uyurgezerlik sebepleri nelerdir

Uyurgezerlik tedavi edilebilir miUyurgezerlik genelde küçük çocuklarda görülen ve normal gelişme süreci içinde rastalanan bir zararsız durumdur. Hemen hemen ye çocuk, gelişiminin bir döneminde uyurgezerlik problemi yaşar. Uyku sürecinde yataktan kalkıp dolaşır, ve daha sonra yerine gelip uykusuna devam eder. Uyku tıbbında uyurgezerlik parasomnia diye adlandırılan genel bir hastalık grubunun bir tanesidir. Aynı grup içerisinde gece uykuda yemek yeme  problemi vardır, gece uykuda değişik davranışlarda bulunma, altına işeme gibi durumlarda görülür, bunların hepsine Parasomnia denir. Bunlar gündüz yapıldığında normal olarak karşılanan fakat gece yapıldığında problem içeren davranışlardır.

Küçük çocuklarda olan bu sıkıntılar genellikle tedavi gerektirmez, daha çok çocuğun ailesi çocuğa güven verir ve yatıştırır, bu şekilde kendiliğinden geçer. Uzun süren bir problem haline gelir, kişi kendini yaralamaya kalkışır, yataktan kalktığında kendine zarar verici şeyler yaparsa o zaman tedavi gerekir.

İnsanlar uyku sırasında insanların beyni onların kalkıp dolaşmasını sağlayan merkezleri devre dışı bırakır. Bu baskı veya önlem ortadan kalkınca insanlarda uyurgezerlik problemi yaşanır. Bu durum çocuklarda normal olarak kabul edilse de yetişkinlerde zaman zaman gün içerisinde yaşadıkları stres ve problemlerden kaynaklanabilir yada o kişinin beyninde başka bir problem söz konusu olduğundan uyurgezerlik o hastalığı tetikleyen bir görev görür.

 Uyurgezerlik tedavi edilebilir mi?

Uyurgezerlik problemi yaşayan yetişkinler nörologlara giderek çeşitli ilaçlarla bunu önleyebilirler. Çoğunlukla da başarılı olunur. Eğer bu tip insanlarda psikiyatrik sıkıntılar varsa sadece uyku ilacı alarak değil de psikolojik destek alarak ta desteklenmelidir. İyileşme süreci kısa sürdüğü gibi hastanın durumuna göre uzun zaman da sürebilir.

saglik